Poradnik Ogrodnika

To kompendium wiedzy autorstwa założyciela i pomysłodawcy WoodTechnika – Marka Mazurkiewicza. Znajdziesz tu wszystkie informacje niezbędne do tego, aby wybrać odpowiedni produkt, odpowiednio go przygotować i w efekcie cieszyć się wymarzoną aranżacją przez długie lata!

„Skrzynie wielu możliwości”
Rabaty niskie i podniesione – customowe warzywnik

Uprawy w skrzyniach mają wiele zalet – łatwiej pielęgnować rośliny, utrzymać dobrą jakość ziemi, chronić uprawy przed szkodnikami i oczywiście własne uprawy bez użycia nawozów i pestycydów to ekologiczna żywność. A przy okazji, dobrze planując układ skrzyń, można uzyskać piękny efekt nie poświęcając tak dużo czasu na uprawy, jak w przypadku grządek tradycyjnych.

Jedną z największych zmór przydomowych ogrodów są szkodniki. Jeżeli po deszczu obserwujesz atak ślimaków na swoje uprawy to warto się zastanowić jak walczyć z tą plagą nie zatruwając chemią swoich plonów. Uprawy na rabatach podniesionych utrudniają ślimakom dostęp do roślin, pozwalają łatwiej je zauważyć i usunąć a gdy jest ich już za dużo możesz w ostateczności zastosować chemię rozsypując ją dookoła skrzyń nie zatruwając plonów. Dodatkowo jeżeli przed wypełnieniem skrzyń ziemią rozłożysz na spodzie specjalną siatkę możesz zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami typu kret czy nornica.

 

Na rynku istnieje wiele rozwiązań. Skrzynie mogą być wykonane z drewna, betonu lub tworzyw sztucznych. Najładniejszym i przy okazji najbardziej ekologicznym rozwiązaniem są skrzynie wykonane z drewna. Nie jest to jednak najtańsze rozwiązanie i często jeżeli nie są dość solidne to trzeba je wymieniać po kilku latach. Dlatego warto zainwestować w rozwiązania trwałe, czyli w drewno odpowiedniej jakości i co ważne grubości. Każde drewno w styczności z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi ulega degradacji, ale im większa grubość deski, tym więcej lat posłuży. Należy zadbać o odpowiednie zaimpregnowanie drewna i piękny ogród na wiele lat gotowy.

 

Zanim zamówisz skrzynie do swojego ogrodu

Warto zaprojektować konstrukcję tak, aby mieć łatwy dostęp do wszystkich jej części. Skrzynia powinna mieć szerokość maksymalnie 110-130 cm, chyba że dostęp do niej jest możliwy tylko od jednej strony – wtedy może wystarczyć szerokość 50-70 cm. Pomiędzy zestawami skrzyń najlepiej zostawić miejsce na przejazd kosiarki czy taczki. Jeżeli skrzynie stoją na trawniku, warto pomyśleć o ułożeniu dodatkowych desek lub wysypaniu pasa kamyków dookoła skrzyń, po to, aby trawa nie rosła bezpośrednio przy skrzyniach, co z kolei pozwoli na jej łatwe koszenie.

Skrzynie mogą być różnej wysokości. Niekoniecznie muszą być wysokie, choć te są najwygodniejsze. Niestety im są wyższe, tym większy będzie napór ziemi na deski, co może z upływem czasu spowodować ich odkształcenie i konieczność wymiany. To kolejny argument za wyborem skrzyń wykonanych z masywnych elementów. Jeżeli chcesz uprawiać rośliny o głębszych korzeniach w niskich skrzyniach, możesz wybrać więcej ziemi i układać warstwy podłoża poniżej skrzyni. Jeśli jednak chcesz postawić na wygodę, wybierz skrzynię wysoką. Wygodna konstrukcja ma od 12 do 40 cm wysokości. W niższych skrzyniach możesz uprawiać truskawki, poziomki, szczypior, pietruszkę lub zioła. Średnie nadają się idealnie do uprawy kabaczka, fasoli czy ogórków. Najwyższe są idealne do pomidorów lub papryki.

Jak zbudować idealną skrzynię?

Przy budowie skrzyń, bardzo ważne jest, aby pamiętać o wypełnieniu ich odpowiednimi materiałami a nie jedynie ziemią. Niezależnie od tego czy skrzynia jest ustawiona na płaskim podłożu, czy chcesz w niej wykopać zagłębienie, warto na spód położyć geowłókninę oraz siatkę chroniącą przed kretami i nornicami. (1). Pierwsza warstwa to zrębki i gałęzie lub drobne kamienie – to drenaż naszej skrzyni (2). Teraz czas na materiał organiczny typu darń, liście i rozdrobnione gałązki (3). Następna warstwa to kompost lub ziemia wymieszana np. z obornikiem granulowanym (4). Warstwa wierzchnia to żyzna ziemia ogrodowa lub np. gotowy substrat uniwersalny (5). Ważne jest także to, że zanim zaczniesz wypełniać skrzynię ziemią, warto jej boki wyłożyć od wewnątrz folią. Zabezpieczy ona drewno przed wilgocią przenikającą z ziemi wypełniającej skrzynię (6).

 

Dobrze jest też wcześniej zaplanować, co będziesz sadzić w poszczególnych skrzyniach. Planowanie pozwoli na dobranie odpowiednich akcesoriów takich jak konstrukcje do pnączy czy ramy do pomidorów (najlepsze są zadaszone, gdyż zabezpieczają przed coraz częstszymi kwaśnymi deszczami).

O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto pamiętać także o ziemi dobrej jakości, a dobra ziemia obsadzona gęsto roślinami wymaga skuteczniejszego podlewania niżeli zwykłe grządki. Warto zatem pomyśleć o zamontowaniu takiego systemu, który pozwoli uwolnić się od konewki. Rośliny nie lubią, szczególnie w upalne dni, być podlewane od góry (po liściach), więc wąż ogrodowy też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dla niektórych gatunków roślin np. pomidorów jest to wręcz praktyka niedopuszczalna, ponieważ prowadzi do poparzenia liści i nasila występowanie chorób. Gotowe zestawy linii kroplujących czy dozowników punktowych pozwalają na zapewnienie roślinom dokładnie odmierzonej ilości wody, co znacząco poprawia ich wzrost, owocowanie i odporność.

A po połączeniu zestawów na stałe wężami ogrodowymi, możesz stworzyć system, który pozwoli jednym odkręceniem kranu, bez żadnego wysiłku, podlać wszystkie uprawy. Przekręcasz, a po 20 minutach zakręcasz i podziwiasz jak pięknie rośną Twoje rośliny. Możesz pójść o krok dalej i zamontować na kranie ogrodowym zegar dobowy i odpowiednio go zaprogramować. Wtedy nawet na urlopie nie martwisz się o podlewanie ogrodu.

 

Wszystkie powyższe warunki składają się na satysfakcję z prowadzenia własnego ogrodu. Skrzynie z drewna dobrej jakości i dobrze zaimpregnowane, gotowe do zmontowania i założenia pięknych rabat zgodnie z naszym poradnikiem. Systemy nawadniania oraz dodatkowe akcesoria do skrzyń pozwolą Ci na stworzenie wyjątkowego i niepowtarzalnego warzywnika i na cieszenie się własnymi ekologicznymi uprawami.

 

Przykładowa instalacja

Kilka minut i złożone. Bez gwoździ, śrub i wiertarek, czasem trzeba sobie pomóc młotkiem. Idealne rozwiązanie dla kochających ogrody!

Film instruktażowy

Instrukcja montażu zestawu Modułowego „M”.